W ten weekend sponsorowana przez markę Żywiec trasa festiwalowa Męskie Granie po raz kolejny podbiła serca krakowskiej publiczności. W Muzeum Lotnictwa nie zabrakło wyjątkowych projektów specjalnych, niezapowiedzianych gości oraz debiutów. Zagrali m.in. Miuosh X Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne” z gościnnym udziałem Julii Pietruchy, Natalii Grosiak, Dawida Tyszkowskiego, Błażeja Króla, Marceliny, Wiktora Waligóry, Marcina Wyrostka, Franka Trojanowskiego, a także Voo Voo feat. Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer oraz O.S.T.R. W piątek goście usłyszeli nowy format – Męskie Granie Przestawia, za który w tym roku odpowiadają Nosowska i Król. W sobotę kolejny fenomenalny finał zaserwowała publiczności Męskie Granie Orkiestra w składzie: Igo, Mrozu i Vito Bambino.
Piątkowe koncerty
Krakowska odsłona trasy festiwalowej Męskie Granie rozpoczęła się na Scenie Ż od występu duetu Lordofon, łączącego w swojej twórczości elementy rapu, punku i indie rocka. Następnie publiczność przeniosła się pod Scenę Główną, gdzie gitarowe brzmienia zaserwował WaluśKraksaKryzys. Po tym występie na Scenę Ż wkroczyła wokalistka i autorka tekstów – Dominika Płonka. W stolicy Małopolski wystąpili z nią Miły Atz, Marceli Bober, Miroff i Wuja Hzg. Później swoim wyjątkowym głosem hipnotyzowała Kaśka Sochacka. Po tym występie nadszedł czas na kolejny silny, kobiecy głos – tym razem Scenę Ż przejęła Daria Ze Śląska. Po 20.30 na Scenę Główną wkroczyli muzycy z wyjątkowego projektu: Miuosh X Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne”. Artyści wykonali utwory łączące współczesność z tradycjami ludowymi Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego. W Krakowie oprócz odpowiedzialnego za całe zamieszanie Miuosha oraz muzyków z Zespołu Śląsk pojawili się także goście: Julia Pietrucha, Natalia Grosiak, Dawid Tyszkowski, Błażej Król, Marcelina, Wiktor Waligóra, Marcin Wyrostek i Franek Trojanowski. Kolejny niezwykle wyczekiwany przez fanów koncert miał miejsce na Scenie Ż, na której wystąpili Bałdych/Możdżer. Artyści poruszają się na styku muzyki improwizowanej i poważnej, z łatwością zakopując fosę dzielącą te dwa światy. Po tym występie nastała prawdziwa muzyczna wolta – na Scenę Główną wkroczył Mrozu zapewniając super show i sprawiając, że publiczność dosłownie szalała. Na zakończenie koncertów na Scenie Ż pojawił się długo wyczekiwany na Męskim Graniu O.S.T.R.
Zwieńczeniem piątkowego Męskiego Grania był występ zespołu, na który czekała chyba większość zebranych, czyli Męskie Granie Przestawia: Nosowska – Król. Projekt w składzie Nosowska, Król, Michał Fox Król, Michał Maliński, Michał Skrok, Mikołaj Krajewski, Iwona Król, Monika Muc, Joanna Purzycka, Thomas Fietz, Jan Migdał, Ewelina Kordy oraz Jan Radwan przygotował na trasę wyjątkowy program. Muzycy udowodnili, że są mistrzami zabawy konwencją, grając nie tylko swoje utwory jak m.in. „Te smaki i zapachy” czy „Ja pas!”, ale także poprzednie single Męskiego Grania, a nawet… cover Nirvany oraz „Szklanki” Young Leosi.
Sobotnie koncerty
Niemniej emocji czekało na fanów najlepszej polskiej muzyki podczas sobotnich koncertów. Jako pierwsza zaprezentowała się jedna z najciekawszych debiutantek na polskim rynku muzycznym – Julia Rocka. Następnie na Scenę Główną wkroczył zespół Sorry Boys. W utworze „Moje Kochanie” dołączył do nich Sebastian Karpiel-Bułecka, dla którego był to pierwszy występ na Męskim Graniu. Później premierowo utwory z najnowszej płyty „Zaległości w Miłości” wykonał Arek Kłusowski. Po 19.00 Scenę Główną przejął zespół Voo Voo. W Krakowie muzykom towarzyszyli wyjątkowi goście – Anna Maria Jopek i Leszek Możdżer. Emocje wzbudził też występ Yanna, który przeniósł zebranych w punkowe klimaty. Następnie na Scenie Głównej pojawił się jeden z członków tegorocznej Męskie Granie Orkiestry – Vito Bambino. Artysta zaserwował publiczności utwory z nowej, świetnie przyjętej płyty – „Pracowania”. Po 21.00 na Scenie Ż wystąpiła Paulina Przybysz. W Krakowie dołączył do niej Asthma. Zaraz po tym koncercie publiczność znów ruszyła pod Scenę Główną, na której czekał już jeden z jej ulubieńców – Zalewski. Artysta wykonał swoje najważniejsze utwory, które zebrani wyśpiewali razem z nim. W Krakowie wystąpił z udziałem swojego managera – Roberta Gajewskiego II CARNAL. Scenę Ż zamknął tego dnia Baasch, serwując zebranym elektroniczne brzmienia.
Wielki finał
Weekend zakończył wyczekiwany przez wszystkich fanów koncert Męskie Granie Orkiestry 2023, czyli: Igo, Mrozu i Vito Bambino, którzy zaprezentowali swój doskonale ułożony program przygotowany z myślą o tegorocznej trasie i ponownie nie zawiedli! Publiczność, pomimo deszczu wręcz szalała pod sceną, tańcząc i śpiewając wszystkie utwory. Muzykom towarzyszył zespół w składzie: Bartek Królik, Marek Piotrowski, Adam Bieranowski, Jerzy Markuszewski, Bogusz Wekka, Kacper Sędek, Artur Twarowski, Jakub Jaworski, Michał Szafraniec, Przemek Kostrzewa, Marcin Gańko, Ola Nowak, Jusia Jarzębińska, Martyna Szczepaniak i Aleksandra Piśniak „Udoo”. W Krakowie wybrzmiały m.in.: „Party”, „Jedwab”, „Ruchome piaski”. Do orkiestry dołączył też Stanisław Soyka w utworze „Tolerancja”. Po raz pierwszy zespołowi towarzyszył również Leszek Możdżer. Artyści, podobnie jak w teledysku, udowodnili też, że mają prawdziwe „Supermoce”, grając kolejny doskonały finał przy udziale wspaniałej krakowskiej publiczności.
W przerwach między koncertami publiczność rozgrzewała międzynarodowa orkiestra Rebel Babel Ensemble. Muzycy przygotowali na tę okazję m.in. utwór „Supermoce” w zupełnie nowej aranżacji.
Dożywotni bilet na Męskie Granie
Na koncercie pojawił się także kamper Męskiego Grania, dzięki któremu fani trasy mają szansę wygrać dożywotni bilet na Męskie Granie, czyli coroczną wejściówkę na trasę festiwalową. Wystarczy znaleźć kampera, uwiecznić go na zdjęciu i wraz z kreatywnym opisem dotyczącym ulubionego muzycznego doświadczenia na żywo i odpowiednimi hashtagami zamieścić na Instagramie. „Złoty Bilet” zostanie rozdany na finałowym koncercie w Żywcu.